fbpx

Články o hubnutí 

Problémy obezity

Co je vlastně obezita? Nejde jen o to, jak vypadáte, ale o to, že obezita zásadně poškozuje Vaše tělo, mění Vaši psychiku, mění možnosti vaší práce, rodinného života, mění prostě váš celý život. Bude z vás nešťastná hrouda tuku sedící doma a truchlící nad svým mizerným životem.

Obezita je stav, kdy se v těle nachází mnoho zásobního tuku. Slovo obezita je z latinského slova obesus a znamená tlustý. Obezita vzniká z více příčin, skoro vždy jde o vyšší příjem energie, než její výdej. Obézním se však může stát člověk i z důvodu nemoci, nebo proto, že bere některé léky.

V tomto článku neřeším pouhou nadváhu, to je předmětem jiných článku na tomto webu. V tomto článku jde vyloženě o obezitu, a věřte, že vycházím i ze svých vlastních zkušeností.

Obecně v rychlosti řečeno – obezita zatěžuje pohybový aparát, zásadně zasahuje do vašeho metabolismu a nutí tělo běžet v nouzovém režimu.

Tuk ve vašem těle obepíná orgány jako žaludek, srdce, plíce, játra, střeva a další, tlačí na ně a omezuje jejich činnost. Jak má například pracovat chudák vaše srdce, když se nemůže rozpínat, protože ho kolem obalený tuk nenechá? A co plíce, kolik jim dopřejete vzduchu při nadechnutí, když jsou plíce utiskované tukem a nemá se kam vejít?

Plíce obalené tukem a k tomu neúnosně těžké tělo zapříčiní to, že nebudete zvládat ani klasický pohyb, jako je chůze. Ujdete malý kousek, jen pár metrů a začnete mít problém s dechem, budete se muset vydýchat. Přestanete stačit lidem, se kterými někam jdete, budete se zastavovat, abyste popadli dech, a oni budou muset čekat. To povede k tomu, že nakonec nebudete chtít s kýmkoli někam chodit, bude vám to hloupé, budete se za to stydět. A co teprve chůze do schodů – schody pro Vás začnou být „tabu“. Jedno patro schodů a jste na dně s dechem, dvě patra vylezete jen těžko, a pokud ano, vaše dýchání se bude podobat funící lokomotivě. Budete vždy řešit to, abyste do žádného patra šlapat nemuseli. Přestanete chodit na návštěvy, na úřady, do obchodů, které jsou v patrech a nemají výtah. Váš život bude v tomto velmi omezen

Ohromná váha také tlačí na klouby, kosti a šlachy, které nejsou stavěné na takovou zátěž a logicky nemohou pracovat tak, jak by měly. Nejen tedy, že začnou bolet, ale pod tak velkým tlakem neudrží vaši postavu ve vzpřímené poloze a celkově se poškodí Váš pohybový aparát. Nebudete schopni déle stát, vaše tělo zkroucené váhou začne bolet v oblasti páře už po chvíli stání. Budete všude hledat možnost si sednout, a pokud to na nějakých místech nebude možné, přestanete tam chodit

Neúměrná váha zbortí také klenbu vašich chodidel, budete mít ploché nohy a to se také projeví na vaši chůzi. I chodit menší vzdálenosti Vám časem začne být tak nepříjemné, že budete raději zůstávat doma a vzdáte se jakýchkoliv aktivit.

S životním stylem obézních lidí jdou ruku v ruce různé nemoci. Každou chvíli něco přibude. Budete čím dál více vysedávat v ordinacích lékařů a budou vám přibývat další a další prášky. Téměř každý obézní může počítat s cukrovkou, zvýšeným krevním tlakem a riziky jako je infarkt, mrtvice apod.

Kromě toho tuková tkáň produkuje takzvané prozánětlivé cytokiny. To jsou látky, které v těle zvyšují pohotovost k zánětlivé reakci. Pokud máte astma, obezita její příznaky významně zhoršit. I mnoho jiných zánětlivých onemocnění se v takovém tělesném prostředí značně zhoršuje. Dalším ze zdravotních komplikací obezity může být rakovina. Stojí v pozadí mnoha druhů rakoviny, například rakoviny tlustého střeva, konečníku, prsu, slinivky, dělohy, prostaty, jícnu …

Můžete počítat s různě dlouhými pobyty v nemoci, neustálými vyšetřeními u různých specialistů, kde Vám v podstatě vždy najdou přesně to, co těm ostatním obézním. A to nejsou žádné zanedbatelné nemoci ale zásadní problémy s fungováním vašeho organismu.

S rostoucí váhou Vám začne být nepříjemné to, jak vypadáte. Pokud se navíc setkáte s úšklebky nebo poznámkami ostatních o své nepěkné postavě, pak věřte, že to podpoří vaše rozhodnutí raději sedět doma a nikam nechodit. Nebude se vám chtít ani do práce, i tam to totiž bude stejné. Navíc bude-li vaše práce vyžadovat nějaký pohyb, už předem jste odsouzeni k tomu, že padnete v nemilost svého nadřízeného. Prostě to „nedáte“ tak, jak se očekává. A je možné, že se situace nakonec vyvine tak, že o svou práci přijdete.

A co rodinný život, co tomu, jak vypadáte, asi říká partner, manžel? Moc tolerantních partnerů se asi nenajde. Snad spíše ti, kteří jsou na tom s váhou podobně. Ale co třeba manžel, který chce mít vedle sebe ženu, za kterou se nemusí stydět? Jak dlouho asi vydrží poslouchat Vaše sliby, jak se svou obezitou něco uděláte. Nenajde si nakonec jinou? A naopak, bude mít žena trpělivost setrvat v manželství, ve kterém si pro mužovu obezitu jednak neužije moc sexu a zřejmě ani nemůže čekat, že by s ní takový muž šel někam do společnosti, na výlet nebo kamkoliv za zábavou.

A co chudáci děti? Bude se chtít obéznímu rodiči s nimi jít ven a užít si s nimi trochu pohybu, her, dětských radovánek? Rovnou říkám, že těžko. Bude je odbývat tím, ať si sednou k počítači a nic po něm nechtějí.

Aby mohl člověk v pohodě žít, musí na tom být dobře psychicky. Může být obézní člověk psychicky v pohodě? Naopak, je psychicky „na dně“. Všechno na něj doléhá. Ví, že vypadá příšerně, je na tom špatně se zdravím, přišel o partnera, přátele, možná přišel i o práci a kde vezme peníze pro svou rodinu nebo třeba jen pro sebe?

Nedovolte, aby vás obezita zabila. Každý člověk je přímo zodpovědný za to co sní, jak se hýbe. To nikdo za nás neudělá. Nemůže a ani nemá důvod. Pokud jste tlustí, můžete za to vy sami. A vy sami jste také jediným člověkem na světě, který vám ze začarovaného kruhu obezity dokáže pomoci. Vzchopte se a začněte se sebou něco dělat. Pusťte se do hubnutí.

Já to dokázala, vy můžete také.

Na tomto webu máte velmi mnoho informací o hubnutí, odkazů na nejrůznější weby o hubnutí a odkazů na vše možné kolem hubnutí. Čtěte, hledejte informace, najděte si svůj způsob a pokuste se s tím něco udělat. Stojí to za to, dá se to ještě zachránit…..

Pokud byste chtěli vědět, jak se zhubnout podařilo mě (30 kg), pak vše podrobně vysvětluji ZDE