fbpx

Články o hubnutí 

Jo-jo efekt

Pravidelně držíte dietu, ale po jejím ukončení zase pracně shozená kila naberete rychle zpět? Co udělat, aby se tento problém, nazývaný též Jojo efekt, už neopakoval?

Především se nevracejte k předchozímu nezdravému způsobu stravování, který jste měli léta zažitý. Změny v jídelníčku zavádějte postupně a opatrně, ale s železnou pravidelností. Rozhodně nelze začít žít absolutně zdravě ze dne na den. Jojo efektu vlastně paradoxně předejdete tím, že po redukci váhy a přísné dietě začnete tělo přivykat postupně a hodně pomalu zvýšenému příjmu potravin, tělo si tak může lépe zvyknout na nový režim a nemá důvod dělat samozřejmé zásoby z toho důvodu, že očekává brzký hladomor.

Nechtějte také hubnout radikálně, tedy shodit příliš velké množství přebytečných kilogramů ve velmi krátké době. Ideální je totiž shazovat zhruba jedno kilo za týden, větší množství je pak silná zátěž pro metabolismus a můžete se ochudit o příjem vitamínů a minerálů, které nezbytně potřebujete pro zdravé fungování vašeho organismu. Jeden kilogram tuků je totiž jinými slovy asi 25 tisíc kilojoulů energie a není zdravé praktikovat pravidelně denní "úbytek" v tomto směru o více než tři nebo čtyři tisíce kilojoulů. Někdy to znamená jen odpustit si vydatnou večeři a dát si místo smaženého steaku zeleninu, menší porce hranolek nebo jen nahradit prázdné kalorie z alkoholu či sladkých limonád čistou vodou.

Pokud nechcete jojo efekt sami prožít, vyhněte se dietám typu "rychle a bezbolestně". Některé z nich totiž zcela vyškrtávají některou surovinu důležitou pro fungování těla a nepřijímat takřka žádné bílkoviny nebo tuky může brzy způsobit vážné onemocnění. Jojo efekt je nevhodný i z toho důvodu, že redukuje nejen tuk, ale i svalovou hmotu nebo zásoby vody v organismu, kterou zpět naberete jen stěží. Metabolismus se navíc podstatně zpomalí z důvodu očekávání hladu, což bylo u našich předků naprosto přirozené a pak jen těžko budete hubnout opravdu účinně. Lidský organismus funguje totiž velice inteligentně a všechny naše "hladovky" si velmi dobře pamatuje.

Přebytečná kila proto shazujte s mírou a z rozmyslem, může se totiž stát, že si svou budoucí vysněnou váhu neudržíte, pokud budete shazovat příliš rychle. Opravdu se vyplatí držet se rad dietetických odborníků.